SAA ABI
KIIRE ABI
Kui sinu või kellegi teise elu on ohus, siis helista kohe hädaabinumbril: 112 (24h)
Vaimse tervise abiliin kõigile, kes otsivad tuge: 116 123 (24h)
Veebinõustamine palunabi.ee/vaimnetervis
Laste ja noortega seotud probleemide korral
pöördu Lasteabi poole: 116 111 (24h) Lasteabi telefon, millelt saab laste ja noorukitega seotud murede korral tuge ööpäev läbi. Samuti chat’i kaudu www.lasteabi.ee või e-kirjaga info@lasteabi.ee.
Koolipsühholoogide Ühingu tasuta nõuandeliin:
1226 – õpilastele, õpetajatele, lapsevanematele vastab igal tööpäeval kl 16–20, 1227 – venekeelne liin teisipäeviti kl 16–20
1227 – ukrainakeelne liin kolmapäeviti 16–20
Oodatud helistama kõik laste ja noortega töötavad inimesed, lapsevanemad, õpetajad ning lapsed ise.
www.peaasi.ee ja www.lahendus.net pakuvad veebipõhist vaimse tervise nõustamist.
www.sova.ee SOS lasteküla chat, et aidata lapsi, kes tunnevad muret, ärevust, hirmu või otsest ohtu. Iga päev vastavad lastele spetsiaalse koolituse saanud nõustajad.
SAA ABI
KIIRE ABI
Kui sinu või kellegi teise elu on ohus, siis helista hädaabinumbril: 112
Vaimse tervise abiliin kõigile, kes otsivad tuge: 660 4500
(alates 1. aprillist 2022: 116 123).
Veebinõustamine palunabi.ee/vaimnetervis
Laste ja noortega seotud probleemide korral pöördu Lasteabi poole: 116 111
või Lasteabi.ee
Koolipsühholoogide Ühingu tasuta nõuaandeliin 1226 eesti keeles ja 1227 vene keeles. Oodatud helistama kõik laste ja noortega töötavad inimesed, lapsevanemad, õppijad ning lapsed ise.
Veel abiks:
iFightDepression eneseabiprogramm
iFightDepression on veebipõhine juhendatud eneseabiprogramm kerge ja mõõduka depressiooniga inimestele.Eneseabi hõlmab:
- Sidumist ennast tegevustega, mis kaitsevad ja edendavad tervist
– näiteks treening, tervislik toitumine ja igapäevane aktiivsus. - Sümptomite ja haiguse ilmingute märkamist ja nendega tegelemist
– oma tujude ja teiste sümptomite jälgimine pikema perioodi jooksul aitab Sul analüüsida, kas käimasolev ravi sobib Sulle või mitte - Toime tulemist sellega, kuidas haigus mõjutab igapäevast funktsioneerimist, emotsioone ja suhteid.
– sotsiaalse ja professionaalse toetuse abil on võimalik depressiooni negatiivset mõju vähendada. Kui soovid rohkem teada, külasta sektsiooni “Lingid“. - Määratud ravist kinnipidamine
– et Sulle määratud ravist kinni pidada ja sellest maksimaalset kasu saada, tuleks Sulle määratud raviga põhjalikult tutvuda ning mistahes murede korral neid avatult oma arstiga arutada.
(Centre for Advancement of Health, 1996)
Parema vaimse tervise edendamiseks on mitu võimalust.
Õppige, kuidas ennast aidata ja oma depressiooni juhtida.
Miks ma vajan informatsiooni depressiooni kohta?
“Varem ma ei hoolinud millestki muust kui oma sõpradega koos olemisest, kohtingutel ja kinos käimisest, võib-olla millegi uue kogemisest …. kool oli kohustus, aga okei, ma tegin oma osa … vanemad ja õpetajad olid õnnelikud ja minuga rahul ning piisavalt tolerantsed …”
“…Nüüd ma tahan, et mind lihtsalt üksinda jäetaks …”
Kui keegi soovib, et teda lihtsalt üksi jäetaks, ta tunneb ennast halvasti ja on kaotanud huvi varem meeldinud tegevuste vastu, siis võib ta olla haigestunud depressiooni.
Depressioon on vaimse tervise häire. See tähendab, et depressioon on haigus. Nii Sinu keha kui ka aju on sellest haigusest mõjutatud. Seejuures on aga oluline meeles pidada, et depressioon on ravitav.